Atrakcje Kaszub

Atrakcje Kaszub

Przepiękne jeziora, gęste lasy, tajemnicze miejsca i wspaniali ludzie – witamy na Kaszubach!

Tak mną życie pokierowało, że od kilku lat mieszkam na tych cudnych terenach odkrywając co i rusz to nowe wspaniałe miejsca. W tym poście chciałabym pokazać Wam moje ulubione atrakcje Kaszub.


KAMIENNE KRĘGI
Atrakcje Kaszub

Wiedzieliście, że mamy w Polsce własne Stonehenge? I to nie jedno! Najciekawsze kamienne kręgi znajdują się w Węsiorach i Odrach. Kręgi to tak naprawdę cmentarzyska z charakterystycznymi towarzyszącymi im kurhanami, w których spoczywają szczątki dawnych ludów. Prace archeologiczne wskazują, że cmentarzysko w Węsiorach nad jeziorem Długim założone zostało w okolicach 70-80 roku naszej ery.  Kamienne kręgi pełniły najprawdopodobniej rolę miejsca spotkań starszyzny, możliwe, że podejmowano tu najważniejsze decyzje. Miejsce to jest spuścizną po napływających ze Skandynawii Gotach.

Wiele osób twierdzi, że w miejscu tym obecna jest niezwykła, wręcz magiczna, energia i moc. Nie sposób nie zauważyć wiszących na drzewach ostrzeżeń aby nie zabierać ze sobą kamieni bądź innych rzeczy z tego miejsca. Grozić to może nieszczęściem i niewytłumaczalnymi negatywnymi zjawiskami. Ciekawostką jest również  fakt, że w miejscu tym, na kamieniach będących częścią kręgów, występuje szczególny gatunek porostów. Niektórzy uważają, że jest on charakterystyczny dla miejsc mocy. Chętni mogą zażyć energetycznej kąpieli kładąc się w jednym z kręgów. Po takim „zabiegu” należy podziękować obecnej tam energii w dowolny sposób, dlatego znajdziecie na kamieniach różnego rodzaju „dary”.

Podsumowując, kamienne kręgi to według mnie „must see” na Kaszubach.


WIATRAK W RĘBOSZEWIE

Kolejnym miejscem godnym uwagi na Kaszubach jest Wiatrak w Ręboszewie – szczególnie fotogeniczne miejsce. Wiatrak stoi na na szczycie góry Sobótka – najpiękniejszym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się stąd przepiękny widok na okoliczne jeziora i pola. Można tam w pięknych okolicznościach przyrody odpocząć, zjeść pyszne lody, wypić kawę i obejrzeć mechanizm z wiatraka od środka. Dla strudzonych wędrowców miejsce to proponuje także wyjątkowy nocleg – w środku malowniczego wiatraka znajduje się luksusowy apartament. W letnie weekendy organizowane są tam pokazy mielenia mąki i wypieku chleba w tradycyjnym piecu.

Atrakcje Kaszub
Wiatrak w Ręboszewie

JEZIORO RADUŃSKIE GÓRNE
Wyspa Zdrady Atrakcje Kaszub

Akwenów wodnych na Kaszubach niewątpliwie nie brakuje ale mnie akurat szczególnie zauroczyło jedno przepiękne, malownicze i niezwykle czyste jezioro. Do zajrzenia w te rejony zachęciło mnie poniższe zdjęcie Wyspy Zdrady. Druga wyspa tego jeziora nosi nazwę Wyspy Miłości. Nie mam bladego pojęcia skąd te nazwy… Aby dotrzeć na skrawki lądu wyłaniające się z tafli jeziora trzeba skorzystać z oferty jednej z wypożyczalni sprzętu wodnego w okolicach. My wybraliśmy się na jednodniowy wypad do hotelu Adler gdzie w ofercie są między innymi kajaki i rowery wodne. Teren hotelu dostępny jest nie tylko dla jego gości. Można skorzystać niewielkiej ale czystej plaży z pomostem oraz oferty restauracji i baru.

Fot. Wyspa Zdrady – www.arekfoto.pl


KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY I JEZIORO WDZYDZKIE

Miejsce w którym można spędzić cały dzień – Wdzydzki Park Etnograficzny. Przebywając wśród  można mieć poczucie podróży w czasie. Obecnie muzeum ma juz ponad 100 lat. Założone zostało prezez Teodora i Izydora Gulgowskich w 1906 roku jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na świeżym powietrzu. Znajdziecie tu budowle takie jak chałupy, szkoły, dwory, karczmę, wiatraki, kościoły i warsztaty rzemieślnicze powstałe od XVII do XX wieku. Wnętrza pozostają niezwykle wiernie odtworzone. Odbywające się tam co jakiś czas warsztaty, podczas których uruchamiane są maszyny a odwiedzający mogą zapoznać się z dawną kulturą i zwyczajami Kaszubów i Kociewiaków. Takie wydarzenia z pewnością pozwalają tchnąć w to miejsce życie i autentycznie przenieść się w czasie.

Wdzydze Kiszewskie to nie tylko Kaszubski Park Etnigraficzny – to także, a może przede wszystkim, przepiękne jezioro Wdzydzkie. Tutejsze jeziora to z pewnością najbardziej malownicze atrakcje Kaszub.

Legenda mówi o mężczyźnie imieniem Sorka, synu dzielnego rycerza. Po śmierci żony Sorka postanowił wynieść się z zamieszkiwanej latami ziemi, która na każdym kroku przypominała mu o stracie ukochanej. Sroka chciał zabrać ze sobą swoja jedyną córkę Wdzydzanę. Ta jednak, zakochana w kaszubskiej ziemi, poprosiła czarownicę o przemianę w rusałkę. Od tej pory mogła zamieszkać już na zawsze w jeziorze i spoglądać na znajomą, ukochaną wieś. Wdzydzana pewnego dnia została zauważona przez Stolema, kaszubskiego olbrzyma, który za wszelką cenę postanowił zdobyć tą piękną kobietę. Ta chowała się przed nim w wodnej toni. Stolem poszukując rusałki, złościł się i rozkopywał jeszcze bardziej jezioro, rzucał doń ziemię i kamienie. Rusałce na szczęście udało się uniknąć schwytania ale jezioro od tamtego czasu ma swój wyjątkowy nieregularny kształt. Powstały także na nim 3 wyspy, z których największą nazwano Sorką.

Ktoś kto pokocha jezioro Wdzydzanki, tak samo mocno jak ona, będzie w stanie zobaczyć na jego brzegu piękną rusałkę i usłyszeć jej śpiew.

To największe jezioro na Pojezierzu Kaszubskim dlatego nazywane jest również „kaszubskim morzem”. Miejscowość Wdzydze proponuje szeroką ofertę noclegów i form spędzania wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych podróżników.


SZYMBARK I WIEŻYCA
Atrakcje Kaszub

Szwajcaria Kaszubska, bo tak nazywana jest ta najwyżej położona część Pojezierza Kaszubskiego, to również niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia. Skansen w Szymbarku oferuje szereg atrakcji ku uciesze młodszych i starszych. Zobaczycie tutaj najdłuższą deskę na świecie, największy fortepian i wejdziecie do domku stojącego na dachu, w którym z pewnością od atrakcji zakręci się Wam w głowie ;). Atrakcje Kaszub to również, a może przede wszystkim, tutejsza kultura i zwyczaje, które doskonale poznacie w Szymbarku czy wcześniej wspomnianym Parku Etnograficznym. Okoliczna Wieżyca to przede wszystkim śnieżny zawrót głowy – warto odwiedzić ją zimą i poszaleć na tutejszych stokach na nartach czy snowboardzie. Latem Wieżyca proponuje magiczne, zapierające dech w piersiach widoki. Panuje tu swoisty mikroklimat sprzyjający regeneracji ciała i umysłu dlatego warto wybrać się na spacer na wieżę widokową, z której rozciąga się widok na kaszubskie lasy.

Atrakcje Kaszub
Wieża Widokowa w Wieżycy

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Was choć trochę do odwiedzenia tych rejonów. Kaszuby to miejsce, w którym można odpocząć i zregenerować siły. Cieszę się, że tu mieszkam, ponieważ mam te wszystkie atrakcje Kaszub niemal pod nosem. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie dawajcie znać! 🙂

Do zobaczenia na trasie!

Alex

Atrakcje Kaszub
Logo Alex On The Way

Jeden komentarz

  • Ola | Chasing Colors

    Te kamienne kręgi wywołały we mnie ciarki! Wow!
    Wdzydzki Park Etnograficzny brzmi bardzo ciekawie, na pewno odwiedzę 🙂

    Czytałam ostatnio serię książek Fomy Fiszer, których akcja rozgrywa się w chatkach wokół jezior na Kaszubach – ochjejku, jak zamarzyłam, by tam pojechać! Zapisuję Twój przewodnik w ulubionych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.