KAPADOCJA NA WŁASNĄ RĘKĘ – jak dojechać? Gdzie spać i jeść? Co zwiedzić?
Kapadocja na własną rękę? Czy to w ogóle się opłaca? Sprawdź jak i za ile udało nam się odwiedzić Księżycową Turecką krainę. W tym wpisie znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć przed wyjazdem.
Słowem wstępu, choć pewnie skoro jesteś na ten stronie wiesz już co nieco o tureckiej „krainie pięknych koni” i planujesz tam niebawem swoją podróż, Kapadocja to magiczna księżycowa kraina w samym sercu Turcji. Wiele biur podróży oferuje jedno lub dwudniowe wycieczki fakultatywne w to wspaniałe miejsce, ja jednak w tym artykule chciałabym zachęcić Was do odwiedzenia Kapadocji na własną rękę.
Co znajdziesz w tym wpisie?
- Kapadocja na własną rękę - czyli jak się tam właściwie dostać?
- Kiedy najlepiej wybrać się do Kapadocji?
- Jak przemieszczać się po Kapadocji?
- Gdzie spać? - lista hoteli z najlepszym widokiem na balony
- Gdzie i co jeść w Kapadocji?
- Na jakie atrakcje watro zwrócić uwagę? Lista atrakcji z których słynie Kapadocja
- Lot balonem w Kapadocji - jak zorganizować, jak się przygotować, ile to kosztuje?
- Kapadocja - kosztorys i plan podróży na własną rękę.
Kapadocja na własną rękę – czyli jak się tam właściwie dostać?
Jeśli nie interesują Cię jednodniowe wycieczki organizowane przez biura podróży to istnieją tak na prawdę dwie sensowne opcje dostania się do Kapadocji.
1. Lot do Stambułu i przelot do Kapadocji
To według mnie najsensowniejsza i najbardziej opłacalna opcja. Bezpośredni lot do Stambułu można wyhaczyć za około 1000zł z Warszawy (linie LOT). Nam udało się złapać całkiem sensowną ofertę na lot z Gdańska z przesiadką w Warszawie za niecałe 800zł za osobę (kwiecień 2022). Po kilku dniach spędzonych w Stambule (o tym jakie miejsca warto tam odwiedzić piszę w osobnym wpisie) polecieliśmy do Kapadocji lokalnymi Turkish Airline. Wylądowaliśmy na lotnisku Kayseri oddalonym o około godzinę drogi od Göreme. Nieco bliższym lotniskiem jest Nevşehir – tu również możecie szukać lotów. Warto pamiętać, że w Stambule funkcjonują dwa „turystyczne” lotniska. Przylatując z Polski lądujecie na lotnisku o skrócie IST ulokowanym na północny wschód od miasta. Lecąc do Kapadocji natomiast startujecie z lotniska po azjatyckiej stronie miasta – SAW. Za nasze loty do Kayseri i z powrotem zapłaciliśmy ok. 200zł za osobę.
2. Wynajem auta w dowolnym miejscu w Turcji
Możecie też przemyśleć opcje wynajmu auta na przykład po przylocie na tureckie wybrzeże lub właśnie w Stambule i wybrać się do Kapadocji samochodem podziwiając przy okazji sporą część Turcji. Taka podróż trwa kilka godzin. Przykładowo decydując się na podroż ze Stambułu do Göreme trzeba liczyć się z około 10 godzinną trasą. Ze znanego z kurortowego wypoczynku Side droga zajmie Ci około 6-7 godzin.
Kiedy najlepiej wybrać się do Kapadocji?
Oczywiście poza sezonem 😉 Raz – ze względu na ceny, dwa – po prostu pogoda bardziej sprzyja zwiedzaniu. Wybierzcie kwiecień, maj, czerwiec lub wczesną jesień. My wybraliśmy się do Turcji w połowie kwietnia, kiedy pogoda była nieco w kratkę ale słonko dopisywało nam niemal każdy dzień. Nocą w Göreme temperatura spadała w okolice zera. W miejscach naszych noclegów nie było jednak chłodno. W ciągu dnia temperatura oscylowała w okolicach 20 stopni przez co zwiedzało się całkiem przyjemnie.
Kiedy latają balony?
Warto również pamiętać o pogodzie jeśli planujecie zdecydować się na lot balonem. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie latają one w Kapadocji codziennie – bardzo wiele zależy od pogody. Wybierając się tam więc w miesiącach kiedy opady są nasilone istnieje spore prawdopodobieństwo, że w danym okresie Twojego pobytu loty się nie odbędą. Zawsze warto zostać w Kapadocji na dłużej niż jeden dzień. W trakcie naszego 4-dniowego pobytu balony nie wzniosły się w powietrze jednego poranka ze względu na bardzo silny wiatr. Więcej o tym jak przygotować się do lotu i ile to kosztuje przeczytasz niżej.
Jak przemieszczać się po Kapadocji?
Według mnie wynajęcie auta na miejscu jest jedyną sensowna opcją jeśli zależy Ci na zobaczeniu jak największej ilości przepięknych miejsc bez ograniczeń. Do tego wypożyczenie auta na miejscu jest stosunkowo tanie. My wybraliśmy jedną z wypożyczalni (Cizgi) dostępnych na lotnisku Kayseri. Dojazd do Göreme zajął nam około godzinę.
Kolejną opcja jest transport hotelowy z lotniska do miejsca noclegu lub przemieszczanie się autobusami.
Kapadocja jest jednak miejscem gdzie co chwilę uwagę przyciągają jakieś wspaniałe widoki, formacje skalne, kościoły więc zdecydowanie warto mieć opcję zatrzymania się w wypatrzonym miejscu w dowolnym momencie. Mając samochód możecie rano pojechać poza Göreme w poszukiwaniu najlepszych spotów na oglądanie wznoszących się w niebo balonów.
Ceny paliwa w Turcji (kwiecień 2022):
- Diesel – 22,25 TL
- Benzyna 95 – 19,25 TL
- Gaz – 11,69 TL
Kapadocja na własną rękę – gdzie szukać noclegu? Polecane miejsca.
Baza noclegowa w Goreme i okolicach jest niezwykle rozbudowana. Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Ja szukając noclegu szczególną uwagę przykładałam do… najlepszego widoku na wznoszące się balony o wschodzie. Wybór padł na Mithra Cave Hotel, w którym zatrzymaliśmy się jedną noc. Ale podczas researchu wpadłam na kilka innych wartościowych miejscówek.
Göreme Valley Cave House – ten nocleg wybraliśmy jako drugi. Miejscówka nieco oddalona od ścisłego centrum, co jest plusem. Przemiły, pomocny personel. Klimatyczny taras (który w trakcie naszego pobytu był akurat w trakcie remontu) i przepyszne, urozmaicone śniadanko w cenie. To właśnie w tym hotelu zaproponowali nam najtańszą opcję lotu balonem – pamiętajcie żeby koniecznie dopytać o dodatkowe usługi i atrakcje jeszcze przed przylotem mailowo, na bookingu lub whatsapp, czasem można sporo zaoszczędzić.
Inne noclegi warte uwagi:
Planując podróż warto pamiętać o tym, że w Turcji nie działa platforma Booking.com. Prawda jest taka, że ja dowiedziałam się o tym długo po powrocie... Spokojnie! Bez pronblemu zarezerwujesz nocleg jeszcze z Polski, jednak podobno istnieją spore problemy z otworzeniem strony w Turcji bez użycia VPN. Nasze wszystkie noclegi rezerwowałam przed wyjazdemwłaśnie na tej platormie, kontaktowałam sie także na miejscu z hotelami poprzez aplikcję. Dla własnego spokoju radzę jednak zapisać kontakty do noclegów a wszystkie miejsca zarezerwować z wyprzedzeniem.
Gdzie i co jeść w Kapadocji?
Zdecydowanie mogę polecić maleńką restaurację w sercu Goreme: Firin Express. Przemiły właściciel ugości Was pysznymi lokalnymi przysmakami w bardzo dobrej cenie.
Kapadocka kuchnia jest bardzo bogata i przede wszystkim przepyszna. Koniecznie spróbujcie tu lokalnego kebaba przygotowanego w specjalnym glinianym naczyniu, które otwierane jest przez obsługę przy stoliku (pottery kebap). Warto skusić się także na pide w różnych wersjach. Będąc w Turcji koniecznie spróbuj również künefe – serowe ciasto z chrupiącą „skórką”.
Jak zwiedzać Kapadocję na własną rękę? Atrakcje warte uwagi
Balony
Oczywista oczywistość – przecież właśnie znaczna większość z nas wybiera się do Kapadocji właśnie po to żeby podziwiać te majestatyczne kolosy na tle wschodzącego słońca lub samemu wsiąść do wiklinowego kosza i polecieć nad kapadockimi dolinami. To zdecydowanie jedna z tych atrakcji, dla których warto zarwać nockę (loty odbywają się o wschodzi słońca). Niżej przeczytacie o tym jak przygotować się do lotu, o czym pamiętać i ile to tak w zasadzie kosztuje.
Winiarnie
Najpopularniejsze tureckie wina pochodzą właśnie z tych okolic. Przemyśl degustację na przykład w winnicy Turasan. Nam niestety zabrakło czasu na tę atrakcję.
Ceramika
Niech podniesie rękę ten kogo nie zachwyciła turecka ceramika. Aby bliżej przyjrzeć się kunsztowi warto wybrać się na warsztaty garncarstwa lub do Muzeum Güray w Avanos. Przy okazji – robiąc zakupy na tureckich bazarach pamiętajcie o ograniczeniach pojemności swojego bagażu ;). Ja nie wiem jakim cudem wepchnęłam do podręcznego ogromny talerz z zestawem miseczek na przekąski.. ale się udało!
Konie
Jakże by inaczej! W końcu Kapadocja to kraina tych zwierząt. Możecie wybrać się na przejażdżkę o wschodzi słońca, z balonami w tle lub skusić się na wieczorny relaks na końskim grzbiecie. Koszty takiej 2 godzinnej wycieczki oscylują już w okolicach 200zl
Quady
Kolejna bardzo popularna atrakcja. Poruszając się po Kapadocji co i rusz napotykaliśmy grupy osób zwiedzających tę krainę właśnie na quadach. Ta atrakcja na 2 godziny to również koszt około 200zł.
Podziemnie miasta
Koniecznie wybierz się do podziemnego miasta (o ile nie cierpisz na ataki paniki i klaustrofobię). Derinkuyu, Kaymakli i Saratli to najbardziej popularne z nich. Miasta wykute w skale spełniały niegdyś wszystkie najpotrzebniejsze funkcje – znajdują się tam pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, kościoły, spiżarnie i sypialnie. Zobaczysz jak żyli ludzie ukrywający się przed najeźdźcami i prześladowcami. My zdecydowaliśmy się odwiedzić Derinkuyu (którego nazwa oznacza po prostu głęboką studnię), które za czasów swojej świetności było w stanie pomieścić nawet 20 tys. osób. Wąskimi korytarzami schodzi się tam 80 metrów pod ziemię. Miejsce zdecydowanie warte jest uwagi, a wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 60 TL (niecałe 20zł).
Hiking
Kapadocja to wręcz idealna lokalizacja aby zgubić się na cały dzień. Hiking po jednej z kapadockich dolin to zawsze dobry pomysł. Warto z bliska przyjrzeć się skalnym formacjom w Dolinie Miłości, Dolinie Gołębi lub Różowej. Moja ulubiona to mniej znana Imaginary Valley.
Lot balonem w Kapadocji – jak zorganizować, jak się przygotować, ile to kosztuje?
Chcąc skorzystać z tej najbardziej popularnej w Kapadocji atrakcji trzeba przygotować się na wczesną pobudkę i dość spory wydatek. Wiele firm oferuje swoje usługi w kontekście wypraw balonowych warto więc zrobić uprzednio research i napisać kilka maili bądź wiadomości na Whatsappie do kilku z nich. Niemal wszystkie noclegi również współpracują z którąś z firm i oferują lot po okazyjnej cenie – sprawdź maila od swojego hotelu lub napisz z pytaniem o możliwość lotu w wybranym okresie.
Loty odbywają się teoretycznie codziennie ale wszystko tak na prawdę zleży od warunków pogodowych, które muszą być idealne aby było bezpiecznie. Zazwyczaj o tym czy lot odbędzie się czy nie dowiadujesz się w wieczorem dzień wcześniej, wówczas prognozy pogodowe są wystarczająco pewne.
Ceny za lot balonem obecnie wahają się od ok. 150 do nawet kilku tysięcy Euro. Wszystko w zależności od rodzaju wycieczki. Najtańsze są te w koszu około 20-osobowym, najdroższe prywatne, romantyczne wyprawy połączone na przykład z posiłkiem w balonowym koszu. Płatność zazwyczaj na miejscu w walucie euro. Czasem firma proponuje płatność online ale warto wówczas zapytać o zniżkę za płatność w gotówce na miejscu.
Na poranny lot załóż coś z długim rękawem, może być chłodno choć z pewnością ogrzewać będzie Cię adrenalina i płomień nad głową. Jeśli obawiasz się o fryzurę zabierz czapkę z daszkiem.
Kapadocja – kosztorys podróży na własną rękę
Stwierdziłam, że ten akapit zostawię sobie na oddzielny post, w którym opowiem o planie naszym wypadzie do Kapadocji, tak żeby wszystko co naj naj najważniejsze przy planowaniu było w jednym miejscu 🙂 Przeczytacie o tym w poście:
„Ile kosztuje wycieczka do Kapadocji? Plus nasz plan podróży.”
Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości podczas organizacji wyjazdu na własną rękę śmiało piszcie do mnie na Insta:
Jeden komentarz
Pingback: